Altyapımız

Merkezimiz; Mühendislik ve Mimarlık Fakültesinin tüm birimlerinin ortak olarak kullandığı laboratuvar binasında İnşaat Mühendisliği Bölümü bünyesinde, Yapı Mekaniği, Yapı Malzemesi, Hidrolik, Ulaştırma, Numune Hazırlama ve Deneysel Mekanik olmak üzere 6 adet laboratuvarımız bulunmaktadır.

Laboratuvarımızda 2 adet 8 kanallı olmak üzere toplam 16 kanallı genel amaçlı veri toplama sistemi ve veri toplama yazılım paketi bulunmakta ve sorunsuz olarak çalışmaktadır. Ayrıca depremlerin yapılar üzerindeki etkilerini simule etmek için kullanılan 50 kg kapasiteli bir sarsma tablası bulunmaktadır. 

Laboratuvarda 50 ton kapasiteli,150 mm stroklu çift tesirli hidrolik silindir ve el pompası seti bulunmaktadır.  Servo-hidrolik yükleme sistemide laboratuvarımızda bulunmakta ve özellikleri ise:400 kN yük kapasite , 6 cm/s maksimum hız ve 500 mm stroke kapasitesi ile 500 kN load cell ve load cell amfisine sahiptir. Servo yükleme sisteminin reaksiyon duvarı ile bağlantısı için üretimler devam etmektedir. Servo yükleme sisteminin, reaksiyon duvarı ile bağlantı çalışmaları tamamlanma aşamasındadır.

Yapı ve Yapı Malzemleri Laboratuvarımızda betona gömülü demir çubukların aderans dayanımının tayinine yönelik olarak, taşınabilir özel hidrolik cihazıyla ankraj çekme-sıyrılma deneyleri yapmak ve raporlamak üzere ankraj çekme deney seti de laboratuvarımızda mevcuttur.

Laboratuvarımızda beton karışımlarını oluşturmak üzere çimento ve beton mikseri alınmış olup, taze betonlarda priz süresinin tayininde kullanılan beton praktör penetrometresi de laboratuvarımızda bulunmaktadır. Schmidt çekici olarak adlandırılan beton test çekici laboratuvar altyapımızda bulunmakta ve betonun üniform dayanımını test etmek ve basınç dayanımını tahmin etmek için kullanılan tahribatsız deney aletidir.

Yapı ve Yapı Malzemeleri Laborotuvarında 3000 kN (300 ton) kapasiteli basınç gövdesine sahip beton test presi bulunmaktadır. Cihazın test hızı 0,05 kN/Sn ile 30 kN/sn arasında ayarlanabilmektedir. Test, belirlenen hızın %5 sapmaları içerisinde tamamlanabilmektedir. Laboratuvar altyapısında eğilme ve basınç deneyleri yapabilen çimento test presi de bulunmaktadır. Laboratuvarda 20ton kaldırma ve taşıma kapasiteli bir köprülü gezer vinç bulunmaktadır.

Laboratuvarda 2013 yılında yapımı tamamlanan reaksiyon duvarı ve rijit döşeme bulunmaktadır. Reaksiyon duvarı 4.5 metre yüksekliğinde ve çift eksenlidir. Rijit döşeme alanı ise 9x13.5 metredir. 

 


Başa Dön